Klubrekorder

Rekorder sat af klubbens bedste dame-, herre-, junior- og seniorsvømmere, samt naturligvis også holdkapssvømmer.

Bemærk: Splittider i holdkapper - kun første tid er officiel.

Opdateret den 11. juli 2022 – seneste stævnedag den 10. juli 2022.

Individuelle rekorder

Senior Kortbane

Damer   Herrer
Dato Svømmer Tid Disciplin Tid Svømmer Dato
17-12-2021 Maria Grandt 00:25.35 50 Fri 00:22.65 Oliver Søgaard-Andersen 18-12-2021
18-12-2016 Maria Grandt 00:54.87 100 Fri 00:49.20 Oliver Søgaard-Andersen 16-12-2021
09-12-2016 Maria Grandt 01:57.56 200 Fri 01:48.08 Giano Grillo 18-12-2016
21-12-2018 Maria Grandt 04:10.27 400 Fri 03:48:67 Óli Mortensen 12-11-2017
10-11-2019 Maria Grandt 08:31.15 800 Fri 07:53:68 Óli Mortensen 09-11-2017
02-11-2018 Maria Grandt 16:15.11 1500 Fri 15:02.27 Óli Mortensen 01-12-2017
14-12-2020 Ella Korre Stenholt 00:28.41 50 Ryg 00:25.31 Casper Puggaard 13-11-2021
13-11-2021 Ella Korre Stenholt 01:01.04 100 Ryg 00:53.75 Jakob Strunge Nissen 12-11-2021
17-12-2020 Ella Korre Stenholt 02:11.29 200 Ryg 01:56.63 Jakob Strunge Nissen 14-11-2021
17-12-2020 Anna Wermuth 00:31.57 50 Bryst 00:28.71 Christian Grandal 17-01-2006
14-12-2020 Anna Wermuth 01:07.64 100 Bryst 01:02.18 Christian Grandal 18-01-2006
09-11-2019 Anna Wermuth 02:24.41 200 Bryst 02:15.71 Timon Wedekind 20-11-2014
27-11-2015 Amalie Mikkelsen 00:26.52 50 Fly 00:23.72 Casper Puggaard 12-11-2021
29-11-2015 Amalie Mikkelsen 00:58.91 100 Fly 00:52.47 Casper Puggaard 19-12-2021
08-11-2019 Marina Heller Hansen 02:11.22 200 Fly 01:59.55 Oliver Søgaard-Andersen 01-05-2021
19-12-2021 Regitze Gaard 01:01.50 100 IM 00:55.90 Jet Li Fuhrmann 07-12-2020
16-12-2021 Maria Grandt 02:11.73 200 IM 02:00.34 Jakob Strunge Nissen 13-11-2021
27-11-2011 Julie Leth-Espensen 04:40.80 400 IM 04:16.08 Jakob Strunge Nissen 13-11-2021

Senior Langbane

Damer Herrer
Dato Svømmer Tid Disciplin Tid Svømmer Dato
29-12-2018 Maria Grandt 00:26.29 50 Fri 00:23.45 Oliver Søgaard-Andersen 17-06-2022
08-07-2021 Maria Grandt 00:56.56 100 Fri 00:51.37 Jet Li Fuhrmann 20-04-2021
08-04-2019 Marina Heller Hansen 02:02.09 200 Fri 01:52.41 Giano Grillo 17-04-2016
09-04-2019 Marina Heller Hansen 04:15.75 400 Fri 03:57.61 Óli Mortensen 01-04-2017
10-03-2019 Maria Grandt 08:46.16 800 Fri 08:11.77 Óli Mortensen 12-04-2018
14-04-2018 Maria Grandt 16:46.22 1500 Fri 15:31.75 Óli Mortensen 14-04-2018
25-06-2022 Ella Korre Stenholt  00:29.86  50 Ryg  00:26.38 Jakob Strunge Nissen 19-04-2022
 07-03-2021 Ella Korre Stenholt  01:04.57  100 Ryg 00:56.49 Jakob Strunge Nissen 16-04-2022
 06-07-2018 Cæcilie Buchholt Johansen  02:20.20  200 Ryg  02:02.29 Jakob Strunge Nissen 17-04-2022
09-04-2021 Anna Wermuth 00:32.22 50 Bryst 00:29.87 Timon Wedekind 18-03-2016
04-08-2018 Anna Wermuth 01:08.93 100 Bryst 01:06.65 Christian Grandal 08-04-2006
14-04-2019 Anna Wermuth 02:27.70 200 Bryst 02:22.91 Magnus Carstensen 05-04-2019
03-07-2016 Amalie Mikkelsen 00:26.97 50 Fly 00:23.67 Casper Puggaard 10-07-2022
11-12-2015 Amalie Mikkelsen 01:00.48 100 Fly 00:53.05 Casper Puggaard 08-07-2022
05-04-2019 Marina Heller Hansen 02:14.35 200 Fly 02:00.90 Oliver Søgaard-Andersen 19-04-2021
07-04-2019 Maria Grandt 02:16.70 200 IM 02:06.90 Jakob Strunge Nissen 12-04-2022
24-03-2012 Julie Leth-Espensen 04:55.98 400 IM 04:30.47 Alvi Hjelm 09-08-2018

Junior Kortbane

Damer Herrer
Dato Svømmer Tid Disciplin Tid Svømmer Dato
03-11-2017 Johanne Hingebjerg 00:25.76 50 Fri 00:22.74 Oliver Søgaard-Andersen 30-04-2021
05-11-2017 Johanne Hingebjerg 00:55.77 100 Fri 00:49.84 Jet Li Fuhrmann 18-12-2020
06-11-2021 Coco Li Fuhrmann 02:02.86 200 Fri 01:48.76 Giano Grillo 12-12-2015
08-11-2018 Emilie Krog 04:19.79 400 Fri 03:53:15 Giano Grillo 26-11-2015
02-12-2010 Mathilde Huss-Hansen 08:48.68 800 Fri 08:07.87 Gabriel Elmedyb 04-12-2021
04-12-2010 Mathilde Huss-Hansen 16:44.60 1500 Fri 15:43.80 Gabriel Elmedyb 13-11-2021
13-11-2021 Mathilde Møller 00:28.58 50 Ryg 00:25.31 Casper Puggaard 13-11-2021
05-11-2021 Mathilde Møller 01:01.96 100 Ryg 00:54.39 Casper Puggaard 06-11-2021
14-11-2021 Falka Tind 02:15.65 200 Ryg 01:57.80 Valdemar Brøns 18-12-2020
10-11-2016 Mathilde Hager 00:31.60 50 Bryst 00:30.00 Victor Bødker 01-12-2012
18-12-2016 Mathilde Hager 01:09.62 100 Bryst 01:04.59 Timon Wedekind 14-11-2013
06-11-2021 Ofelia Vejsager Nøddekær 02:30.28 200 Bryst 02:17.75 Timon Wedekind 17-11-2013
12-11-2021 Coco Li Fuhrmann 00:28.03 50 Fly 00:23.72 Casper Puggaard 12-11-2021
16-12-2021 Mathilde Møller 00:52.47 100 Fly 00:52.47 Casper Puggaard 19-12-2021
11-11-2016 Luna Donde Feilberg 02:16.93 200 Fly 01:59.55 Oliver Søgaard-Andersen 01-05-2021
07-11-2021 Mikkeline Steen Stokkebro 01:03.08 100 IM 00:55.90 Jet Li Fuhrmann 08-12-2020
30-05-2021 Mikkeline Steen Stokkebro 02:19.16 200 IM 02:01.96 Valdemar Brøns 08-12-2020
05-12-2020 Josefine Zebitz 04:51.78 400 IM 04:23.36 Bertram Dreyer Riis 01-11-2019

Junior Langbane

Damer Herrer
Dato Svømmer Tid Disciplin Tid Svømmer Dato
12-04-2018 Johanne Hingebjerg 00:26.40 50 Fri 00:23.51 Casper Puggaard 15-04-2022
04-07-2018 Johanne Hingebjerg 00:57.21 100 Fri 00:51.37 Jet Li Fuhrmann 20-04-2021
06-07-2018 Johanne Hingebjerg 02:06.16 200 Fri 01:52.41 Giano Grillo 17-04-2016
09-04-2019 Emilie Krog 04:22.30 400 Fri 04:03.84 Giano Grillo 13-04-2016
07-07-2019 Emilie Krog 09:01.10 800 Fri 08:34.77 Mathias Hvid 10-07-2012
05-04-2019 Emilie Krog 17:16.46 1500 Fri 16:23.99 Giano Grillo 05-06-2016
22-04-2021 Mikkeline Steen Stokkebro 00:30.27 50 Ryg 00:26.84 Mads Møller 19-04-2022
11-03-2022 Falka Tind 01:04.95 100 Ryg 00:57.27 Kevin Witt Christensen 06-07-2013
06-07-2018 Cæcilie Buchholt Johansen 02:20.20 200 Ryg 02:04.09 Mads Møller 17-04-2022
25-06-2016 Mathilde Hager 00:33.52 50 Bryst 00:30.67 Jet Li Fuhrmann 21-05-2022
27-03-2014 Maria Grandt 01:12.75 100 Bryst 01:07.31 Victor Bødker 14-07-2013
18-04-2022 Ofelia Vejsager Nøddekær 02:34.50 200 Bryst 02:24.57 Timon Wedekind 06-07-2013
18-03-2016 Vera Staun Hansen 00:28.10 50 Fly 00:23.67 Casper Puggaard 10-07-2022
17-04-2022 Mathilde Møller 01:02.74 100 Fly 00:53.05 Casper Puggaard 08-07-2022
08-07-2017 Luna Donde Feilberg 02:18.94 200 Fly 02:00.90 Oliver Søgaard-Andersen 17-04-2021
27-03-2022 Ofelia Vejsager Nøddekær 02:21.48 200 IM 02:07.69 Valdemar Brøns 10-07-2021
17-04-2021 Josefine Zebitz 04:57.80 400 IM 04:39.09 Bertram Dreyer Riis 18-12-2019

Holdkap rekorder

Senior Kortbane

Damer Herrer
Dato Svømmer Tid Disciplin Tid Svømmer Dato
01-11-2018 Maria Grandt (00:25.70) 01:43.24 4x50 Fri 01:30.15 Oliver Søgaard-Andersen (00:22.69) 19-11-2021
  Johanne Hingebjerg (00:25.71) Jet Li Fuhrmann (00:22.48)  
  Marie Voigt Lauridsen (00:25.75) Casper Puggaard (00:22:24)  
  Anna Wermuth (00:26.08) Sebastian Greisen (00:22.74)  
03-11-2018 Anna Wermuth (00:56.72) 03:43.90 4x100 Fri 03:19.66 Oliver Søgaard-Andersen (00:49.60) 17-12-2021
  Maria Grandt (00:55.29) Valdemar Brøns (00:50.64)  
  Marie Voigt Lauridsen (00:55.85) Casper Puggaard (00:50.16)  
  Johanne Hingebjerg (00:56.04 Jet Li Fuhrmann (00:49.26)  
17-12-2021 Maria Grandt (02:00.51) 08:07.67 4x200 Fri 07:14.19 Gabriel Elmedyb (01:49.72) 18-12-2021
  Regitze Gaard (02:03.76) Sebastian Greisen (01:49.32)  
  Caroline Wiuff Jensen (02:00.09) Valdemar Brøns (01:48.14)  
  Coco Li Fuhrmann (02:03.31) Oliver Søgaard Andersen (01:47.01)  
03-11-2018 Emma Maagøe (00:29.37) 01:52.83 4x50 HM 01:40.75 Casper Puggaard (00:25.75) 17-12-2021
  Anna Wermuth (00:30.81) Jet Li Fuhrmann (00:28.75)  
  Marie Voigt Lauridsen (00:27.44) Oliver Søgaard-Andersen (00:23.40)  
  Maria Grandt (00:25.21) Sebastian Greisen (00:22.85)  
13-11-2021 Ella Korre Stenholt (01:01.04) 04:05.71 4x100 HM 03:42.35 Jakob Strunge Nissen (00:54.59) 12-11-2021
  Mikkeline Steen Stokkebro (01:10.25) Joshua P. Sidebotham (01:04.48)  
  Regitze Gaard (00:59.57) Casper Puggaard (00:53.10)  
  Maria Grandt (00:54.85) Valdemar Brøns (00:50.18)  

Senior Langbane

Damer Herrer
Dato Svømmer Tid Disciplin Tid Svømmer Dato
08-07-2022 Johanne Hingebjerg 01:48.56 4x50 Fri 01:39.19 Sebastian Greisen 08-07-2022
  Coco Li Fuhrmann Gabriel Elmedyb  
  Sofie Maagøe Joshau P. Sidebotham  
  Clara Dam Lukowski Tobais Gammelvind  
15-07-2018 Maria Grandt (00:58.17) 03:49.55 4x100 Fri 03:29.38 Oliver Søgaard-Andersen (00:52.13) 24-06-2022
  Marie Voigt Lauridsen (00:57.11) Sebastian Greisen (00:52.56)  
  Tenna Jensen (00:56.68) Gabriel Elmedyb (00:52.78)  
  Luna Donde Feilberg (02:06.26) Casper Puggaard (00:51.91)  
13-07-2018 Maria Grandt (02:06.82) 08:27.91 4x200 Fri 07:46.10 Gabriel Elmedyb (01:54.52) 25-03-2022
  Anna Wermuth (02:09.88) Casper Puggaard (01:56.14)  
  Johanne Hingebjerg (02:04.95) Sebastian Greisen (01:57.01)  
  Luna Donde Feilberg (02:06.26) Jet Li Fuhrmann (01:58.43)  
23-06-21 Mikkeline Steen Stokkebro 01:58.99 4x50 HM 01:48.06 Valdemar Brøns 23-06-2021
  Maria Grandt Jet Li Fuhrmann  
  Luna Donde Feilberg Oliver Søgaard Andersen  
  Johanne Hingebjerg Sebastian Greisen  
11-07-2019 Marina Heller Hansen (01:07.12) 04:16.03 4x100 HM 03:53.41 Mads Møller (00:57.98) 26-03-2022
  Anna Wermuth (01:10.51) Aksel Thusen Güsmer (01:08.48)  
  Luna Donde Feilberg (01:01.61) Casper Puggaard (00:54.87)  
  Maria Grandt (00:56.79) Jet Li Fuhrmann (00:52.08)  

Junior Kortbane

Damer Herrer
Dato Svømmer Tid Disciplin Tid Svømmer Dato
16-12-2021 Falka Tind (00:27.14) 01:49.20 4x50 Fri 01:38.97 Hannibal Steenfos (00:25.32) 17-11-2013
  Ofelia Vejsager Nøddekær (00:25.17) Peter Gjerulff (00:23.80)  
  Rebecca Petersen (00:26.43) Morten Børre (00:24.60)  
  Clara Dam Lukowski (00:27.46) Jesper Frost Thomsen (00:25.25)  
04-11-2021 Coco Li Fuhrmann (00:56.92) 03:51.71 4x100 Fri 03:24.52 Casper Puggaard (00:51.14) 07-11-2021
  Matilde Maagøe (00:58.32) Sebastian Greisen (00:50.83)  
  Falka Tind (00:58.48) Gabriel Elmedyb (00:51.45)  
  Mikkeline Steen Stokkebro (00:56.99) Daniel Bornhøft Nielsen (00:51.10)  
02-11-2021 Coco Li Fuhrmann (02:03.40) 08:20.02 4x200 Fri 07:17.23 Gabriel Elmedyb (01:50.48) 01-05-2021
  Matilde Maagøe (02:04.36) Oliver Søgaard-Andersen (01:48.99)  
  Mikkeline Steen Stokkebro (02:05.74) Jet Li Fuhrmann (01:49.97)  
  Ofelia Vejsager Nøddekær (02:06.52) Valdemar Brøns (01:47.79)  
18-12-2021 Falka Tind (00:29.71) 01:58.06 4x50 HM 01:46.75 Morten Børre (00:26.98) 14-11-2013
  Ofelia Vejsager Nøddekær (00:33.82) Timon Wedekind (00:29.76)  
  Mathilde Møller (00:28.03) Kasper Leisted Bertelsen (00:26.84)  
  Rebecca Petersen (00:26.50) Peter Gjerulff (00:23.17)  
07-11-2021 Mathilde Møller (01:02.70) 04:14.26 4x100 HM 03:46.49 Valdemar Brøns (00:57.30) 31-11-2019
  Ofelia Vejsager Nøddekær (01:12.12) Bertram Dreyer Riis (01:04.14)  
  Coco Li Fuhrmann (01:02.28) Oliver Søgaard-Andersen (00:53.79)  
  Mikkeline Steen Stokkebro (00:57.16) Jet Li Fuhrmann (00:51.26)  

Junior Langbane

Damer Herrer
Dato Svømmer Tid Disciplin Tid Svømmer Dato
27-01-2013 Anna Fixdahl (00:28.70) 01:53.68 4x50 Fri 01:43.36 Peter Gjerulff (00:25.34) 04-05-2014
  Matilde Zaggai (00:28.99) Jesper Frost Thomsen (00:26.31)  
  Maria Grandt (00:28.71) Morten Børre (00:25.75)  
  Amalie Mikkelsen (00:27.28) Timon Wedekind (00:25.96)  
24-06-2017 Mathilde Hager (00:59.77) 03:56.26 4x100 Fri 03:31.47 Sebastian Greisen (00:53.31) 24-03-2022
  Josefine Strand Nielsen (01:00.14) Gabriel Elmedyb (00:53.32)  
  Johanne Hingebjerg (00:57.86) Casper Puggaard (00:52.51)  
  Luna Donde Feilberg (00:58.49) Jet Li Fuhrmann (00:52.33)  
11-07-2019 Emilie Krog (02:07.84) 08:38.10 4x200 Fri 07:46.10 Gabriel Elmedyb (01:54.52) 25-03-2022
  Sofie Maagøe (02:09.01) Casper Puggaard (01:56.14)  
  Olivia Callesen (02:13.11) Sebastian Greisen (01:57.01)  
  Johanne Hingebjerg (02:08.14) Jet Li Fuhrmann (01:58.43)  
03-05-2014 Matilde Zaggai (00:33.77) 02:08.16 4x50 HM 01:53.04 Morten Børre (00:28.71) 03-05-2014
  Merle F.V. Christensen (00:35.95) Timon Wedekind (00:31.48)  
  Vera Staun Hansen (00:30.55) Kasper Leisted Bertelsen (00:28.61)  
  Tenna Jensen (00:27.89) Peter Gjerulff (00:24.24)  
26-03-2022 Falka Tind (01:05.33) 04:19.17 4x100 HM 03:53.41 Mads Møller (00:57.98) 26-03-2022
  Ofelia Vejsager Nøddekær (1:13.16) Aksel Thusen Güsmer (01:08.48)  
  Mathilde Møller (01:03.10) Casper Puggaard (00:54.87)  
  Coco Li Fuhrmann (00:57.58) Jet Li Fuhrmann (00:52.08)  

 

NB: Nye rekorder og eventuelle rettelser bedes indberettet til Jette Jørgensen på [email protected].