Konkurrencetrænere

Hovedstadens Svømmeklubs konkurrencetrænerteam består af i alt 14 trænere heraf seks fastansatte. 

De seks trænere, der varetager den overordnede koordinering og udvikling af indsatsen i konkurrenceafdelingen, er:

Cheftræner, Olaf Wildeboer (Elite 1)
olaf@hsk.dk 

Olafs hovedopgaver er:

  • svømmefaglig udvikling af klubbens konkurrencehold og herunder udvikling af gruppen af konkurrencetrænere
  • varetagelse af cheftræner ansvaret for den daglige træning og udvikling af klubbens Elite 1 hold.

 

Juniortræner, Rasmus Vilsgaard (Elite 2) 
rasmus@hsk.dk 

Rasmus’ hovedopgaver er: 

  • varetagelse af træneransvaret for den daglige træning, planlægning og udvikling af klubbens Elite 2 hold
  • sportslig ledelse og koordination med trænerteamet på Elite 2.

Assisterende elitetræner, Peter Gadsbøll (Elite 1 og 2)
peter@hsk.dk

tekst følger -

Talentudvikler, Marie Simanis (Talent 1)
mariesi@hsk.dk

 Maries hovedopgaver er:

  • varetagelse af træneransvaret for den daglige træning, planlægning og udvikling af klubbens Talent 1 hold. 
  • talentudvikling via holdbesøg på Talent 2 og faglig sparring heraf.

Talentudvikler, Kasper Berthelsen (Talent 2)
kasper@hsk.dk

Kaspers hovedopgaver er:

  • varetagelse af træneransvaret for den daglige træning, planlægning  og udvikling af klubbens to Talent 2 hold
  • Sportslig ledelse og koordination med trænerteamet på de to Talent 2 hold og 
  • Talentudvikling via holdbesøg på Talent 3 og faglig sparring heraf. 

 

Talentholdstræner, Jakob Vismann (Talent 3)
jakob@hsk.dk

Jakobs hovedopgaver er:

  • varetagelse af den daglige træning, planlægning og udvikling af klubbens Talent 3 hold.
  • sportslig ledelse og koordination med trænerteam på Talent 3 Drenge og Talent 3 Piger.
  • i samarbejde med klubbens cheftræner koordination til klubbens Teknikskole og udvikling af FUNdamentalstævnerække.