Konkurrencetrænere

Hovedstadens Svømmeklubs konkurrencetrænerteam består af i alt 14 trænere heraf seks fastansatte. 

De seks trænere, der varetager den overordnede koordinering og udvikling af indsatsen i konkurrenceafdelingen, er:

Cheftræner, Niels-Jørgen Jørgensen (Eliteholdet)
[email protected]

Niels-Jørgens hovedopgaver er:

  • svømmefaglig udvikling af klubbens konkurrencehold og herunder udvikling af gruppen af konkurrencetrænere
  • varetagelse af cheftræner ansvaret for den daglige træning og udvikling af klubbens seniorer på Eliteholdet

 

Elitetræner, Marcus Åradsson (Eliteholdet) 
[email protected]

Marcus hovedopgaver er: 

  • varetagelse af træneransvaret for den daglige træning, planlægning og udvikling af drenge og juniorer på klubbens Elitehold
  • sportslig ledelse og koordination med trænerteamet på Eliteholdet.

Assisterende elitetræner, Frederik Frederiksen (Eliteholdet) 
[email protected]

Frederiks hovedopgaver er:

  • assistere med træning og udvikling af klubbens junior- og seniorsvømmere på Eliteholdet
  • i samarbejde med trænerteam at assistere ifb. med klubbens biomekaniske og fysiske tests

Talentudviklingsansvarlig, Marie Simanis (Talent 1)
mariesi@hsk.dk

Maries hovedopgaver er:

  • varetagelse af træneransvaret for den daglige træning, planlægning og udvikling af klubbens Talent 1 hold. 
  • talentudvikling via holdbesøg på Talent 2 og Talent 3 og faglig sparring af trænerteams.

Talentudvikler, Maja Nielsen (Talent 2)
[email protected]

Majas hovedopgaver er:

  • varetagelse af træneransvaret for den daglige træning, planlægning  og udvikling af klubbens to Talent 2 hold
  • Sportslig ledelse og koordination med trænerteamet på de to Talent 2 hold og 

 

Teknikskoleleder og ansvarlig for Talent 3, Cathrine Olsen
[email protected] 

Cathrines hovedopgaver er:

  • varetagelse af den daglige træning, planlægning og udvikling af klubbens Talent 3 hold.
  • sportslig ledelse og koordination med trænerteam på Talent 3 Drenge og Talent 3 Piger.
  • i samarbejde med klubbens cheftræner koordination til klubbens Teknikskole og udvikling af FUNdamentalstævnerække.