Træner søges til HSK vandpolo - U17 hold

D. 3. december 2021.

Kategori: Vandpolo

Vil du være træner i en af Danmarks største vandpoloklubber? 

I Hovedstadens Svømmeklub søger vi en engageret, vandpolokyndig træner til klubbens u17 hold. Holdets nuværende træner skal på højskole, og vi har derfor brug for nye kræfter for at fortsætte holdets udvikling. Holdet består af 15-17 årige, der brænder for sporten, for holdet og for hinanden. I HSK vandpolo er det derfor også utroligt vigtigt, at man som træner kan sætte et træningsprogram sammen, hvor der er fokus på glæde, socialt samvær og udvikling. Vandpoloafdelingen og holdet er endnu ungt, hvorfor du får rig mulighed for at sætte dit eget præg på klubbens udvikling og fremtid.

Har du lyst til: 

  • at arbejde med unge i Danmarks fedeste sportsgren
  • at bruge din krop OG dit hoved i dit arbejde
  • at være en del af en dynamisk, sjov og spændende afdeling
  • være en del af et trænerteam, hvor der er fokus på medbestemmelse, udvikling og sammenhold.

 Vi leder efter dig, der:

  • ideelt set har været vandpolotræner før eller selv har spillet vandpolo og gerne vil lære fra dig
  • Alternativt har kendskab til svømning eller anden vandsport og gerne vil prøve en ny sportsgren
  • kan deltage i 3-4 årlige turneringer/træningslejre
  • tager ansvar og er klar på at bidrage til klubbens og de unges udvikling
  • har lyst til at indgå i et trænerteam, hvor man får sparring og coaching
  • kan inspirere, motivere og få dine spillere til at yde deres ypperste.

Træningstiderne er tirsdag fra 18-19:30, fredage 17:30-19:00 og søndage 15:30-16:30. Tirsdage og fredage vil du have en hjælpetræner med på kanten. Træningerne foregår i Vesterbro svømmehal og NEXS svømmehal på Nørre Alle 51. Udover faste ugentlige træninger, så er der i løbet af året også turneringer, træningslejre og trænermøder

Kontakt formand for vandpoloudvalget, Katrine Cohen, på mail [email protected]