Månedens svømmer februar 2026
Kategori: Elitesvømning
Se hvem, der blev Månedens svømmer i februar 2026, her.

Månedens svømmer på Elite i februar går til Sofie og Mikkeline efter to stærke træningspræstationer under træningslejren i februar.
Mikkeline trænede rigtig godt under træningslejren og gjorde især et stort indtryk på de træninger, der var fokuseret på pace til 200 meter. Hun gennemførte passene med godt fokus og høj kvalitet og holdt samtidig et højt niveau på de øvrige træninger i løbet af de første to uger. Da HP derefter flyttede over til Gloria for en tredje uge, fortsatte Mikkeline med at vise en stærk indstilling ved at træne godt og holde kvaliteten i træningen.
Under træningslejren gennemførte Sofie tre rigtig gode uger, hvor hun viste både fokus og stor arbejdsindsats. På det seneste har hun desuden løftet sit niveau i træningen, både når det gælder sin grundtræning og sin bentræning.
Sofie tager et stort ansvar i træningen. Hvis der er noget, hun ikke kan gennemføre, på grund af forskellige udfordringer, kommer hun sammen med træneren med egne idéer og finder alternative løsninger og nye fokuspunkter.
Stort tillykke til Mikkeline og Sofie!
Månedens svømmer på T3

V1:Zeno er månedens svømmer for februar. Zeno kommer altid glad til træning og er klar på at lære. Når han får feedback, kan man se det med det samme i hans svømning. Hvis Zeno bliver færdig før de andre med en øvelse, spørger han tit, om han lige skal svømme et par baner mere, hvilket viser hans store engagement for at lære og blive bedre. Zeno er også en rigtig god holdkammerat og taler godt med alle på holdet. Stort tillykke og fortsæt det gode arbejde.

F1: Samuel blev månedens svømmer da han er super god til at tage ansvar for sin egen svømning, både ved at vise engagement men også ved at være god til at modtage feedback samt gøre en træning god for sine holdkammerater. Det er rigtig fedt at se en engageret for sin sport uden at det går udover sine venskaber. Og den anden vej rundt, at kunne have det mega sjovt men stadig vise engagement. Stort tillykke og fortsæt det gode arbejde.

Ø1: Agnes er månedens svømmer på Ø1, fordi hun er en fighter og en rigtig god holdkammerat. Hun er aldrig i dårligt humør og nyder at være sammen med alle sine dejlige holdkammerater. Man hører aldrig brok fra Agnes, og vi kan mærke at hun nyder at være en del af Ø1. Agnes kan være makker med alle, har en god attitude og er god til at bakke sine holdkammerater op. Udover at være en stjerne holdkammerat er hun en fighter i vandet. Hun er god til at følge de givne instrukser, hører næsten altid efter og arbejder koncentreret med de øvelser, vi laver. Hvilket tydeligt kan ses når hun svømmer, både til dagligdagens træning, men bestemt også til stævnerne. Stort tillykke og fortsæt det gode arbejde.
Ø2: Ida er månedens svømmer på Ø2, fordi der er sket en stor positiv udvikling i hendes gåpåmod og attitude. Hun opsøger feedback, som hun derefter prøver ihærdigt atinkorporere. Hun arbejder koncentreret med de øvelser, vi laver og er blevet meget bedre til at følge de givne instrukser. Hun er god til at presse sig selv, og vi kan mærke at hun brænder for at blive hurtigere og bedre teknisk. Desuden er Ida blevet god til at sætte ord på sine tanker og følelser, hvilket gør det meget nemmere for os at hjælpe hende. Ida er en sjov og smilende holdkammerat. Stort tillykke og fortsæt det gode arbejde. (billede mangler)
F2: Alexa blev månedens svømmer da hun tager rigtig meget ansvar selv og stråler af at ville blive bedre. Hun tager tit fat i os trænere og spørger om vi vil give hende feedback. Derudover ved hun altid hvad hun skal og hvad der står på tavlen, selv forkortelserne for øvelserne. Samtidig med at hun går så meget op i sin sport og at udvikle sig, formår hun altid at grine og smile gennem hele træningen med sine veninder og der er aldrig for meget tid til at have det sjovt. Stort tillykke og fortsæt det gode arbejde. (billede mangler)