HSK ansætter ny Teknikskoleleder

Skrevet af

Jonas Enevoldsen.

D. 6. januar 2020.

Kategori: Svømning

Cathrine Olsen starter som Teknikskoleleder d.3.februar

Det er en gammel kending som vender tilbage til HSK efter endt uddannelse i Odense. Cathrine er 27 år og blev i sommeren 2019 Cand. Scient i Idræt og Sundhed med speciale i talentudvikling. I perioden fra 2005-2014 var hun træner og hjælpetræner for forældre/barn-hold, vandtilvænning, begynder, let øvede og øvede i Hovedstadens Svømmeklub. Derudover har Cathrine både gennemført Svømningens grunduddannelse og Svømningens træneruddannelse igennem Dansk Svømmeunion.

Sideløbende med sin universitetsuddannelse har Cathrine været svømmetræner i H2Odense. Senest for klubbens 3.hold. Det gjorde hun så godt, at hun i 2018 blev kåret til årets træner i H2Odense.

Foruden udvikling og drift af teknikskolen skal Cathrine også koordinere og udvikle klubbens 60+ hold, hold for tweens og teens (herunder udspring og AquaWin) samt folkeskolesvømningssamarbejdet med Skolen ved Nordens Plads.

Cathrine har første arbejdsdag mandag d.3.februar 2020.